2018 Yılı 2. TYS 39 Noktada Eş Zamanlı Gerçekleştirildi

05/05/2018

Yunus Emre Enstitüsü 5 Mayıs Cumartesi günü 2018 yılının ikinci Türkçe Yeterlik Sınavını gerçekleştirdi. 39 farklı noktada eş zamanlı olarak uygulanan sınava 700 aday başvurdu. Sınava en yüksek başvuru ise 394 kişi ile yine Azerbaycan’dan.

İki oturumda gerçekleştirilen Türkçe Yeterlik Sınavının (TYS) birinci oturumunda okuma, dinleme ve yazma becerileri; ikinci oturumunda ise konuşma becerileri ölçülüyor. Türkçe dil yeterliğini belgelendirmek isteyen adayların katıldığı sınavda başarılı olan adaylara, puanlarına göre B2, C1, C2 düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi veriliyor. 

Türkçenin uluslararası ölçekte standart bir sınava kavuşması ve yurt dışından öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalara destek olunması amacıyla gerçekleştirilen TYS sonucunda Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olanlar, Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutuluyor. Türkçe Yeterlik Belgesi, öğrenciler kadar Türkiye’de ya da kendi ülkelerinde uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde çalışmak isteyen bireylere, Türkçe tercümanlık yapmak isteyenlere ya da yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adaylarına da iş başvurularında büyük avantaj sağlıyor.

Azerbaycanlılardan Türkiye’deki üniversitelere yoğun ilgi

Yabancı Öğrenci Sınavına (YÖS) katılan ve Türkiye’deki üniversitelere girmeye hak kazanan yabancı öğrenciler TYS’ye yoğun ilgi gösteriyor. Türkiye’de eğitim almak isteyen ve YÖS’te başarılı olan Azerbaycanlı öğrencilerin de TYS’ye ilgisi büyük. Öğrenciler Türkçe Yeterlik Belgesi ile Türkiye’de eğitim görecekleri üniversitelerin Türkçe hazırlık sınıfından muaf olmayı hedefliyor. 

Bir sonraki TYS 28 Temmuz 2018’de

18 Haziran 2018’de yeni başvuruların alınacağı TYS’nin bundan sonraki uygulaması 28 Temmuz 2018 tarihinde olacak. Yılda üç kez uygulanan TYS, her yıl Ocak, Mayıs ve Temmuz aylarında yapılıyor. Yaklaşık 1 ay öncesinden başvuruların alındığı sınavların sonuçları ise 20 gün içinde açıklanıyor. 

Detaylı bilgiye tys.yee.org.tr adresinden ulaşılabilir.